רבות מדובר במהלך החודשים האחרונים על הסערה הציטוקינית כאחת הסיבות להתדרדרות אצל חולי covid-19. אם כך מהי אותה סערה ציטוקינית?

ציטוקין הינו חלבון קטן שמשמש את הבסיס לתקשורת בין תאי מערכת החיסון ובין תאי רקמות הגוף. מופרש בעיקר על ידי תאי הדם הלבנים. הציטוקינים נכנסים לפעולה כאשר מתרחשת פלישה של פתוגן לגוף. לרוב הפעילות הציטוקינית הינה מקומית. אלרגיות שונות, דלקת פרקים ועוד נחשבות לתגובה של סערה ציטוקינית. עליית חום גבוה, נפיחות, אדמומית, עייפות קיצונית ולעיתים התגובה של הגוף עשוייה להוביל למוות.
את הציטוקינים ניתן לחלק למספר קבוצות: אינטרלקונים, אינטרפרונים, כמוקינים. הציטוקינים נוצרים בגוף כאשר נפגשים עם אנטיגן(מולקולה שמעוררת תגובה חיסונית שגורמת ליצירת נוגדנים). הגוף מזהה פולש / פתוגן והגוף מתחיל בתגובה חיסונית הפועלת נגד אותו פולש.
הסיבות לפעילות הציטוקינית הן מחלות זיהומיות, שפעת, מחלות דרכי הנשימה, זיהום (אלח) דם. כשמערכת החיסון נלחמת בפתוגנים, הצטוקינים מסמנים לתאי T ומקרופאגים לנדוד למקום הזיהום ומעודדת ייצור נוסף של ציטוקינים. במצב מאוזן, מעגל משוב קיים על מנת שהמערכת לא תצא מכלל שליטה. אולם, כאשר יותר מדי תאי דם לבנים מופעלים, המערכת יוצאת משליטה ומתחילה הסערה הציטוקינית ונגרם נזק לרקמות הגוף ולאיברים. אם מתרחשת סערה ציטוקינית בריאות, נוזלים ותאים  ממערכת החיסון עשויים לגרום לחסימה בדרכי הנשימה.
במגיפות שהיו במאה השנים האחרונות ייחסו לסערות ציטוקיניות כגורם מוות מרכזי.
במחקרים שונים פורסם כי בטיפולים מסורתיים השימוש בשמן אתרי לבונה פועל על דלקות פרקים ומחלות דלקת שונות, שמן הלבונה ידוע כמכייח, אנטיספטי, ואפילו ממתן מתח וסטרס.
נמצא כי לשמן אתרי לבונה תכונות נוגדות דלקת בכך שהשמן מעכב את הייצור של הציטוקינים ואת הסינון של הלויקוציטים.
השמן מכיל: monoterpenes, diterpenes, triterpenes, tetracyclic triterpenic acids
וארבע חומצות עיקריות:  pentacyclic triterpenic acids, acetyl-β-boswellic acid, 11-keto-β-boswellic acid and acetyl-11-keto-β-boswellic acid
מתוך ארבעת החומצות הבוסווליות הללו, acetyl-11-keto-β-boswellic acid  נחשב למדכא העוצמתי ביותר של  5-lipoxygenase האנזים הגורם לדלקת.
במאמר מתוך pubmed משנת 2016 נמצא כי שמן אתרי לבונה, מהיותו נוגד דלקת פועל על כיבים במעיים, על מעי רגיש, ברונכיטיס וסינוסים. נמצא כי מרכיבים בשמן אתרי לבונה פועלים על גידולים בכך שהם מעכבים צמיחה של תאי הגידול.
התיעוד והשימוש בשמן אתרי לבונה ידוע עוד משחר ההיסטוריה בשימוש בבית המקדש, בכנסיות ובבתי תפילה. השמן ידוע כמטהר פיזית ורגשית.
ניתן להדיפו באמצעות מבער, וניתן למרוח אותו על מקומות דלקתיים בגוף.
השמן ניתן לבליעה בעת הצורך (בתנאי שהשמן טבעי וטהור).
ניתן לערבב אותו עם שמנים אתריים נוספים הפועלים בסינרגיזם והמעצימים את פעולתם כגון, טימוס אדום, אורגנו, וציפורן ניצנים.
במבער השמן מתערבב היטב ויוצר ארומה נפלאה עם שמנים ציטרליים וכן עם השמן מור.

ערכה: יולי לובן

המידע אינו מהווה המלצה רפואית מוסמכת ואין בו תחליף לייעוץ רפואי.
המידע הינו אינפורמטיבי. אין להשתמש בו לצרכי פרסום. אין לשכפל / לצלם / להקרין.

אסמכתאות:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3309643/

https://bmcmicrobiol.biomedcentral.com/articles/10.1186/1471-2180-11-54


אנשים שקראו מאמר זה התעניינו ב:

שמן לבונה