ג'ט לג או בעברית יעפת, מופיע כאשר קיים שיבוש בשעון הביולוגי הפנימי המהווה חלק ממערכת העצבים המרכזית שלנו. אחד הביטויים של השעון הביולוגי הוא מחזור הערות והשינה, ג'ט לג הוא הפער מערכת מערכת הזמן שאנו מורגלים בה, לאזור זמן אחר.
גורמי סיכון סביבתיים, לדוגמה, האוויר במטוס, שדליל בחמצן ויבש ולכן אנו נוטים להתייבש ולהרגיש תשישות. שתיה של משקאות המכילים קפאין או אלכוהול גם הם יכולים לגרום לתופעות הג'ט לג, לאנשים הטסים אפילו בטיסות קצרות יחסית.
מומלץ לשתות הרבה מים, להימנע מאלכוהול ומקפאין, להשתדל לישון בהתאם למה שצפוי ביום שלמחרת. רצוי לכסות את העיניים בזמן השינה – על מנת למנוע את ריצוד האורות. בטיסות ארוכות יש לקום וללכת כמה פעמים במהלך הטיסה ולהמריץ את הדם.
אלו דברים יכולים לעזור במצבי הג'ט לג:
צמח שנקרא ולריאנה – מרגיע ומוריד מתח. מאפשר להכנס לתהליך שינה.
צמחי מרפא נוספים התומכים בשינה הם: מליסה רפואית, עלי פסיפלורה, פרחי קמומיל, עלי תרזה, ופרחי לבנדר. ניתן לצרוך אותם כחליטות, בקפסולות או טינקטורות.
שילוב של שמנים אתרים בתערובת הסינרג'י מאסטר בלנד – מונע מאוויר דחוס וחסר חמצן להשפיע על המוח ועל הבלוטה המפרישה את המלטונין. שומר על הסביבה מפני חיידקים ורדיקלים באוויר – הגורמים להתשת מערכת החיסון. השילוב הייחודי של הסינרגטיקה מסייע למערכת החיסון להתגבר על הגורם הסביבתי.

יעפת
יעפת