קנדידה היא מונח שמשמש לתיאור מצבים שבהם אנשים חווים מצב יתר של סוגי שמרים מזיקים שעלולים להתרבות במערכת העיכול. מצב זה עלול לגרום להחלשת המערכת החיסונית, בעיות עיכול, זיהומים כרוניים, תפקודים לקויים של הכבד והמעיים, ופריחות בעור.

יש כ-150 סוגים שונים של שמרים בגוף, והסוג הנפוץ ביותר הוא קנדידה אלביקנס, פטריה שצומחת ברוב המקרים בפה, במעיים ובנרתיק. אבל בגוף יש גם חיידקים טובים שעוזרים לשמור על שליטה בקנדידה ועוזרים לווסת את פלורת המעיים, לשפר את השליטה על המערכת החיסונית, ולשמור על בריאות הקיבה והמעיים.

חיידקים ידידותיים אלו ידועים גם ביכולתם לעכב מצב יתר של קנדידה, לעזור בהפחתת חוסר הסובלנות למזונות מסוימים, ולספק חומרים מזינים חשובים כגון ויטמיני כולסטרול נמוך באמצעות מניעת ספיגה.

מהי גישת הטיפול הטבעי בקנדידה?

טיפול מוצלח בקנדידה הוא טיפול שכרוך במספר שלבים במקביל, כדי לוודא שהקנדידה לא תשרוד. ראשית יש לבודד את סוג הקנדידה באמצעות בדיקות אבחון, כך שניתן יהיה להרוג אותה עם הטיפול הנכון. יחד עם זאת, גם תזונה נכונה ושיטות טיפול טבעי חשובים להצלחת הטיפול, כמו למשל:

הרעבת הקנדידה

יש להימנע מאכילת מזונות שמכילים סוכרים, שמרים, פטריות, אלכוהול, חומץ, כל המזונות המותססים, חיטה, מוצרי קמח לבן, וכל הדגנים.

סוכר הוא מקור הדלק של השמרים, כלומר, מזונות עשירים בסוכר ופחמימות מזוקקות, כולל סוכרים מזוקקים, משקאות קלים, אלכוהול, ממתקים, רוב הפירות, ופירות יבשים הם מזונות שמאכילים את החיידקים וגם מציבים נטל על המערכת החיסונית אשר נאבקת להתגבר על זיהום השמרים.

מומלץ להחליף מזונות אלו עם מזונות מלאים עשירים בפחמימות מורכבות, כולל ירקות, קטניות מבושלות היטב, ובשרים אורגניים.

צמחי מרפא

גישה נוספת של טיפול טבעי בקנדידה היא צריכת צמחי מרפא, כמו למשל:

  • פטריית השיטאקי, צמח אנטי ויראלי ואנטי בקטריאלי שעוזר, בין היתר, לחיזוק הגוף, מניעת זיהומי קנדידה והגברת התפקוד של מערכת החיסון.
  • לפאצ'ו (קליפת הגזע), תמצית שמתאימה, בין היתר, גם למקרי זיהומים פטרייתיים כגון קנדידה.
  • חותם הזהב (שורש), צמח מרפא למניעת זיהומים שמתאים, בין היתר, גם לטיפול בקנדידה.
  • ברבריס (שורש) צמח אנטי בקטריאלי שמתאים לטיפול בפרזיטים וזיהומים שונים, כולל קנדידה וגינלית.
  • אונו דה גאטו (קליפת השורש), צמח אנטי דלקתי, אנטי ויראלי, ואנטי אוקסידנט שמתאים לטיפול בזיהומי מערכת העיכול שנגרמים כתוצאה מטפילים שונים וביניהם קנדידה.
  • אורגנו, צמח אנטי בקטריאלי ואנטי דלקתי שמתאים גם למניעת קנדידה.

גישה מותאמת אישית של טיפול משולב

כדי להשיג את ההצלחה הטובה ביותר של טיפול טבעי בקנדידה, חשוב לקחת את צמחי המרפא או התוספים המשלימים שמתאימים לתסמינים, ולשלב אותם עם שינויי תזונה, פעילות גופנית והקפדה על אורח חיים בריא.

אז אם יש לכם מצב יתר של קנדידה, המומחים במרכז י.ד. שלוס יעזרו לכם עם ייעוץ והתאמת תכנית טיפול למצב הייחודי שלכם.

כל הכתוב במאמר הינו בגדר המלצה ואינו מהווה תחליף לייעוץ / טיפול רפואי.

המידע הינו אינפורמטיבי. אין להשתמש בו לצרכי פרסום. אין לשכפל / לצלם / להקרין.

אנשים שקראו מאמר זה התעניינו ב:

אל תחמיצו את הלימון

קנדיד