שמן אתרי זול, האם יש כזה בנמצא?

בעולמנו המתועש כ-5% מכלל הצמחים מיועדים להפקת שמנים אתריים לשימוש טיפולי. יתר 95% מיועדים לתעשיית הבישום והמזון.
טיב השמן האתרי, ריחו וטעמו מושפעים מכמות הגשם שירדה באותה שנה, טמפרטורה, כיצד והיכן מגדלים אותו, יום ושעה בהם נקטף הצמח, כמה שעות הונח בחום ועוד. כל אלה משפיעים על טיבו של השמן טרם הגיע הצמח להפקתו.
הפקת שמן אתרי היא תהליך ארוך, מורכב ויקר, ולכן מחירו של השמן האתרי הטהור הינו מאד גבוה.

היות וחברות שונות הבינו את הפוטנציאל העסקי הטמון בהפקת שמנים ובשימושם, הן מצאו דרך לזייפם, ובכך להוזיל עלויות . מכאן שהזיוף הפך לתהליך נפוץ בתעשיית השמנים וארומתרפיה.
לא תמיד כשכתובים PURE , PURE 100%, אורגני או GENUINE , מדובר בשמן אתרי טהור.
אם כן מהו זיוף שמנים? זיוף שמנים הוא כל תהליך של הפיכת השמן לזול יותר על-ידי הוספת חומר נוסף הנמוך ממנו באיכותו.
ישנן אין-ספור שיטות לזיוף שמנים, בו בזמן שאנו מניחים שאנו קונים שמנים באיכות גבוהה.

הפיכת השמן לזול יותר, בהכרח הופכת אותו לאיכותי פחות.
בתעשיית הבישום והמזון יש צורך לתוקף ארוך ומתמשך, שאינו מצוי באופן טבעי בצמח עצמו, לכן תעשיות אלה יוסיפו מרכיבים כימיקליים ירודים, או ייצרו ריחות מדומים, הדומים לריח הצמח הרצוי, וכל זאת על-מנת להאריך את תוקף המוצר.
כמו-כן ניתן לדלל אותו על מנת להרחיב את כמות השמן המופקת. מהלך זה הינו "לגיטימי" כשמדובר בעסקים, אולם בעולם הארומתרפיה זהו מהלך פסול בתכליתו.
כיצד מזייפים שמנים?

 • דילול שמנים בשמני נשא, אלכוהול ושמנים סינתטיים זולים חסרי צבע וטעם
 • עירוב שמנים מאותו זן אך ממקורות שונים (שמן אתרי גרניום בורבון מצרפת עם גרניום מסין)
 • עירוב שמנים אתריים המופקים מחלקים שונים מהצמח (שמן אתרי ניצני ציפורן עם שמן אתרי המופק מעלי ציפורן)
 • דילול שמנים מזנים דומים (קינמון וקסיה, לבנדר ולבנדין)
 • דילול שמן יקר בשמן זול יותר (מליסה ולמונגראס)
 • עירוב שמנים אתריים עם חומרים סינתטיים כמו טרפינים משמן אחר
 • מיצוי בממס כימי – הפקת שמן באיכות ירודה ורמה גבוהה של חומרים רעילים
 • זיקוק חוזר של שמנים – מחליש את המרכיבים הכימיים האחראיים על תכונות הריפוי
 • מיצוי ב-CO2 –מפיק שמן בעל ריח חזק אך המבנה הכימי של השמן האתרי אינו מאוזן ולכן האיכויות הטיפוליות של השמן פחות גבוהות מאשר בשמנים שהופקו בשיטה המסורתית.
 • דילול בפראפין – אינו פוגע בארומה של השמן האתרי אולם ישנה סכנה פוטנציאלית לחומרים מסוכנים הגורמים לתופעות חנק, במיוחד אצל ילדים, בעיות אנדוקריניות שונות ועוד

זיוף השמנים יכול להתבצע החל משלב גידולו של הצמח, דרך הזיקוק (לדוגמא שימוש בחום או לחץ גבוהים מידי על מנת להפיק כמות שמן גדולה יותר במעט זמן ואנרגיה, הליך הפוגע במולקולות השבריריות של השמן ולכן האיכויות נפגמות), הספק שהחברה מייבאת דרכו ועד להגעתו למדף הצרכן.
ככל שמופק יותר שמן במעט זמן ומעט אנרגיה, כך הרווחים של היצרנים גדולים יותר, אולם דבר זה מותיר את השמן עם מעט מאד תכונות רפואיות-טיפוליות, אם בכלל. למרות שריחו של השמן יספק לנו תחושה של שמן אמיתי, רוב רובו מורכב מחומרים כימיקליים.
חברות שמנים העוסקות בשמנים אתריים למטרות טיפוליות מקיימות קשר רציף עם המגדלים והספקים, ובכך מבטיחות לעצמן איכות שמנים מירבית. קיים הכרח להיות בקשר עם הספקים על-מנת לוודא שאיכות הצמחים מהם השמנים מופקים הינם בסטנדרטים הגבוהים ביותר.
בשמן אתרי מדולל ישנו הרס של האיכויות הטיפוליות שלו. לכן שמנים המיועדים לטיפול חייבים להיות טהורים במאת האחוזים, לא מדוללים וללא תוספת של חומרים ומרכיבים כימיים וסינתטיים. גם תיוג השמן כ"אורגני" מיותר באם הצמח אמנם התפתח בתנאים אורגניים, אולם הפקת השמן ממנו נהרסה בשלב כזה או אחר בתהליך הפקתו.
שמנים שאינם עוברים את בדיקות האיכות הקפדניות של חברות שמנים ארומתרפיים, עוברים לשוק הפתוח וניתנים לרכישה על-ידי כל צרכן. ואם אכן הגיעו השמנים לחנויות שלנו ליד הבית, במחירים זולים לצרכן, ניתן לשער כי אינם טהורים למרות שכתוב עליהם 100% PURE .

חשוב לזכור:

 • שמני ריח – הם שמנים המיועדים לריח בלבד
 • לשמני ריח אין איכויות טיפוליות. ריחם נעים אך גם בשימוש במבער עדיף להשתמש בשמנים אתריים טהורים ואמיתיים, שכן אנו נושמים אותם אל תוך מערכות גופנו.
 • לא כל שמן שכתוב על התווית שהוא טהור, הוא אכן טהור. מחירו וריחו יובילו אותנו להחלטה נכונה
 • אין שמנים אתריים של תות, יערות הגשם, ריח ים וכדומה באלה. לכן אם לצידם על המדף עומדים גם "שמנים אתריים" שונים, יש לבדוק את טיבם לפני הקנייה.
 • שמנים מהולים – שמנים המהולים בשמני נשא כגון שמן שקדים, חוחובה ואחרים מתאימים למריחה על העור ואכן שומרים על תכונות ואיכויות טיפוליות כל עוד השמנים בתערובת אינם מזוייפים.

בטיפול ארומתרפי נשתמש בשמנים אתריים טהורים ואמיתיים בלבד. שמן אתרי מהול לעולם לא יהיה בעל ערך ריפוי גבוה כמו שמן אתרי טהור ואמיתי. שמן טהור יכיל את תכונות הריפוי להן הוא מיועד. ארומתרפיה היא הרבה מעבר לריח בלבד. שמנים מזוייפים עלולים לגרום לתופעות לוואי לא נעימות כגון גירוי בעור, בחילות, כאבי ראש, דופק לא סדיר, שיבוש מערכות גוף שונות ואף להחמיר את המצב ההתחלתי שעבורו חיפשנו מזור. מכאן שטוהר השמנים חשוב הן ליעילות הטיפולית והן לבטיחות בשימוש.

שמנים אתריים מדוללים בחומרים לא טהורים ו/או רעילים יובילו את הרעלנים הישר אל תוך תאי גופנו.

לכן לא נשאל את עצמנו מדוע להוציא סכום נכבד על שמן אתרי כזה או אחר – הסיבה ברורה!

המאמר נכתב ע"י עינת בנץ

המידע אינו מהווה המלצה רפואית מוסמכת ואין בו תחליף לייעוץ רפואי.
המידע הינו אינפורמטיבי. אין להשתמש בו לצרכי פרסום. אין לשכפל / לצלם / להקרין.

אנשים שקראו מאמר זה התעניינו ב:

שמן אקליפטוס

סינרג'י מאסטר בלנד

שמן לבנדר

שמן כורכום