אסתמה היא מחלה נשימתית כרונית המובילה לעתים קרובות להתקפים חמורים של תסמינים.

אסתמה, המכונה גם קצרת, היא מצב בו השרירים של הסימפונות מתכווצים ומתהדקים,  והרקמות המרפדות את נתיבי האוויר מתנפחות ומפרישות ריר אל תוך נתיבי האוויר. נפיחות או דלקת זו הופכים את דרכי הנשימה לרגישים ביותר לגירויים ומגבירים את הרגישות שלהם לתגובה אלרגית.

התגובה האלרגית מקשה על הנשימה, עלולה לעורר שיעול, צפצוף במהלך הנשימה, מועקה בבית החזה, קוצר נשימה. מצב זה הוא הפיך, ובטיפול נכון ההתכווצות פוסקת וזרימת האוויר אל הריאות שבה להיות תקינה.

בתחילת התקף אסטמה דרכי הנשימה מאפשרות מעבר מספק של אוויר אל תוך ריאות, אך הוא אינו מאפשר לפחמן הדו-חמצני לצאת מהריאות בקצב מספיק מהיר. פחמן דו-חמצני הוא רעיל ואינו מיטיב עם הגוף. הדבר עלול להפחית את רמת החמצן בדם.

גורמים

הגורמים לאסתמה נשימתית הם רבים ושונים, ולכן ישנם סוגים רבים ושונים של המחלה. הן בקרב ילדים והן בקרב מבוגרים ישנם מניעים זהים המובילים לתגובה אלרגית בדרכי הנשימה, הכוללים מזהמים סביבתיים, עובש, טחב, עשן סיגריות, חילופי עונות ומתח. 

ילדים עלולים לסבול מהתקפי אסתמה על בסיס יום-יומי. המאפיין השכיח בקרב ילדים הסובלים מאסתמה הוא רגישות מוגברת לחומרים אלרגניים וכן לעישון פאסיבי.

לעומתם, בקרב אנשים מבוגרים, בנוסף לגורמים האלרגניים המובילים להתקפי אסתמה, ישנם גורמים נוספים של מקום העבודה (חשיפה לחומרים בתעשייה וייצור), השמנת יתר ועישון.

מידע זה אינפורמטיבי בלבד ואינו מיועד לאבחן, לטפל, לרפא או למנוע מחלה כלשהי.

מתעניינים בנושא? פנו אלינו טלפונית: 03-6882040

אנשים שקראו ערך זה התעניינו גם ב:

שמן רבינסרה