וירוס הקורונה 19-COVID

משפחת נגיפי הקורונה ( Coronavirus) מהווה קבוצה של נגיפים הגורמים למחלות אצל יונקים וציפורים. השם "קורונה" נגזר מהמילה היוונית   koró̱naשפרושה הוא כתר, או זר. השם מתייחס למראה האופייני לצורת הנגיפים , היוצרים תמונה שמזכירה צורתו של כתר. חלק מזני הקורונה גורמים למחלות קלות של הצטננות, בעוד שזנים קטלניים יותר עלולים לגרום ל-SARS, MERS ו- COVID-19 . נגיף הקורונה התגלה לראשונה בשנות השלושים אצל בעלי חיים, ובשנות השישים אף אצל בני אדם,  בהם גרם הוירוס לדלקות בדרכי הנשימה.

הנגיף ( SARS-CoV-2 (Severe Acute Respiratory Syndrome  הוא הגורם למחלת COVID-19 (coronavirus disease 2019).למרות המידע הרב שהצטבר  לאחר מגפות ה-SARS   וכן ה- MERS, מגפת ה- SARS-Cov 2 עדיין נחשבת למוטציה צעירה בימים, ולכן קצרה במידע.

ידועים שבעה זנים של conovirus  אנושיים, כאשר ארבעה מביניהם נפוצים בקרב האוכלוסיה באופן תמידי, וגורמים לתסמינים קלים של הצטננות בקרב מבוגרים וילדים. לזנים אלה ישנה שכיחות עונתית המתרחשת בחודשי החורף באקלים ממוזג, ולאורך השנה כולה באקלים טרופי. אולם מאז 2002 חלו שלוש תקריות של התפרצות, אשר בהן נגיפי קורונה, שבדרך כלל גרמו למחלות בבעלי חיים, עברו מוטציות והתפתחו לגורמי מחלה נרחבת וקשה יותר בקרב בני אדם:

SARS-CoV (בשנת 2002) Severe Acute Respiratory Syndrome

ו-MERS-CoV (בשנת 2012) Middle East Respiratory Syndrome

COVID-19 (אשר החלה בשנת 2019) Coronavirus Disease 2019 שמקורו ב-SARS

נגיף ה- COVID-19 מתפשט בעיקר דרך טיפות רוק או הפרשות מהאף, ולכן כאשר אדם נגוע משתעל או מתעטש בנוכחות אחרים, ישנו סיכוי גבוה להידבקות בנגיף. מרבית הנדבקים חווים מחלות בדרכי הנשימה, ומחלימים ללא צורך בטיפול מיוחד. לעומת זאת ישנם שמפתחים תסמינים קשים כמו חום גבוה,  שיעול, כאבי שרירים, ברונכיטיס, לעיתים דלקת ריאות נגיפית קשה וכן להפרעות קשות במערכת הנשימה.

למרות היות כולם נתונים לסכנת הדבקות, הסיכון הגבוה יותר לתחלואה עולה עם הגיל, וכן ככל שישנן מחלות רקע שונות. לכן יש לדאוג לחזק את המערכת החיסונית על-מנת שתוכל לתפקד היטב במניעת הידבקות או לחילופין, תהיה חזקה דיה על-מנת להתמודד במקרה של הדבקה.

מידע זה אינפורמטיבי בלבד ואינו מיועד לאבחן, לטפל, לרפא או למנוע מחלה כלשהי.

מתעניינים בנושא? פנו אלינו טלפונית: 03-6882040