שמן קנביס הוא שמן של הצמח Cannabis sativa הנקרא באנגלית HEMP . במקור הוא מגיע מאסיה המרכזית השימוש בצמח ההמפ ידוע מזה אלפי שנים למטרות שונות ומגוונות. הגבעול שלו הוא מקור חשוב לסיבים חזקים אשר מהם ניתן לייצר חבלים ומפרשים (לאניות), כמו כן משתמשים בצמח לייצור בגדים ונייר. על נייר שעשוי מקנביס כתובה והודפסה הצהרת העצמאות של ארה"ב, בתקופה ההיא, של לפני כמאתיים שנה גידול הקנביס היה נפוץ מאוד בארה"ב. הזרעים של הקנביס והשמן המופק מהם, הגיעו לשוק הקנדי ולמדינות המתועשות בעקבות חוק שיצא בקנדה ב1998 לאישור שימוש בקנביס בתעשייה (קנביס תעשייתי).
המפ הינו צמח אקולוגי ורב שימושי:
גידול צמח הקנביס למטרות תעשייתיות פותח אפשרויות גדולות בתחומים של תעשיית הנייר, טקסטיל, וחומרי בנייה (כחומר מבודד ולבנים ), רהיטים, דבקים ועוד. ניתן לייצר ממנו אלכוהול, שטיחים, חלקי חילוף למכוניות, מספוא. לגידול ההמפ יש יתרון נוסף, הוא פחות מזיק לסביבה מאשר ייצור של כמות זהה של נייר המופק מעצים וכמות זהה של בדים מכותנה. כמו כן , לצורך גידול ההמפ נדרשת כמות קטנה יותר של חומרי הדברה, מאשר גידול כותנה.

תכונות השמן:

שמן המפ מכיל אומגה 3, 6, ו-9 חומצות שומן ייחודיות, מה שהופך את שמן ההמפ לחשוב במיוחד, (אותן אומגה 3, ואומגה 6 שנחוצות לגוף לצורך תפקוד תקין, אלו חומצות שומן שהגוף לא מייצר בעצמו וזקוק לקבל אותן דרך התזונה). רוב השמנים והמזון במדינות המתועשות עשיר מדי באומגה 6 (חומצה לינולאית) ופחות מדי אומגה 3 (ALA- חומצה אלפא לינולנית). לפי מחקרים בינלאומיים חוסר האיזון הזה בתזונה שלנו הוא של פי 30 אומגה 6 לעומת אומגה 3, מצב זה הוא הגורם מספר אחד לבעיות לב וכלי דם (לחץ דם, התקף לב, כולסטרול ועוד) ומחלות על בסיס דלקתי (ארטריטיס, דלקת בכבד, לבלב, סכרת ועוד). בזרעים של המפ יש פי 2-3 יותר אומגה 6 לעומת אומגה 3 (יחס של 2:1), היחס הזה הוא בתחום האופטימלי לבריאות של בני אדם (1:1 עד 4:1).
יתרון נוסף של שמן ההמפ- הוא מכיל עד 4% של חומצה גמא לינולאית (GLA).
שמן ההמפ מהווה מקור טוב לויטמין B1- טיאמין.
אמנם לשמן המפ יש כמות נמוכה יותר של אומגה 3 משמן פשתן, אך היתרון הוא שהוא מכיל אומגה 6 ואומגה 3 , כך שהוא מאוזן מבחינה תזונתית. והוא היחיד עם היחס המתאים בדיוק ליחס האופטימלי של חומצות השומן ההכרחיות לקרומי התאים האנושיים. ניתן להוסיף שמן המפ כתיבול למזון – אפשר להכין איתו רוטב לסלט, מוזלי, גלידות ועוד.
החלבון שנמצא בזרעים של הקנביס הוא באיכות גבוהה מאוד. הם עשירים בחומצות אמינו גופריתיות (מתיונין וציסטאין וארגינין- ח' אמינית החשובה לבריאות הלב והעורקים). בנוסף, החלבון שבזרעי הקנביס קל לעיכול, כי בניגוד לגרעינים אחרים, הם לא מכילים מעכב של טריפסין- הטריפסין הוא אנזים שמעכל את החלבון, דבר זה מסייע לטריפסין שבקיבה לעכל את החלבון בצורה יעילה ואפקטיבית.

חשיבות השמן:

חומצות השומן החיוניות הנמצאות בשמן המפ מעורבות בכל תהליכי החיים בגוף האדם ולא ניתן לחיות בלעדיהן. הן מסוגלות למזער נזקים ותופעות לוואי הנובעות משימוש יתר בתרופות. ממחקרים ומאמרים שפורסמו עולה שחומצות השומן החיוניות המצויות בשמן המפ דוחות את התפשטותן של מחלות ומסייעות בשיפור איכות החיים. בין השאר חשוב מינון נכון של חומצות שומן בלתי רוויות המצויות בשמן המפ לתפקודי רקמת הלב וכלי הדם ; לשינוע החמצן מהריאות לתאים ; ליציבות הכרומוזומים במערכת הגנטית ; לחלוקת תאים תקינה ;למערכת החיסונית ולמניעת התפתחות מחלות ואלרגיות ; לפירוק הכולסטרול ולהורדת רמת הטריגליצרידים בדם ; לשמירה על לחץ דם תקין ; להתאוששות מהירה במצבי דחק, חולשה ומאמץ גופני וספורטיבי ; להחלמת פצעים ; לפוריות הגבר והאשה ; להתפתחות תקינה של עוברים וילדים ; לאיזון תופעות הורמונליות ותופעות טרום-וסתיות (PMS) ; לתפקוד העור וכן לרוגע ולאיזון מנטלי .
למי מתאים השימוש בשמן המפ ?
לילדים בגיל הגדילה ; לזקוקים לסיוע בבעיות של קשב וריכוז ; לנשים בגיל הפריון ובגיל המעבר ; לגברים בגיל הפריון ; לעוסקים בעבודה פיזית ולספורטאים ; לכלל הבוגרים – לחיזוק הלב ומערכת כלי הדם; לסובלים מעודף משקל ומסיכון לבעיות לב וסוכרת ; לאנשים החיים בסטרס גבוה ; לסובלים מכאבים והתנפחויות כתוצאה מארתריטיס; לסובלים מעור יבש, דלוק, מגורה, חסר גמישות ; למצבים בהם המערכת החיסונית חלשה או מוחלשת ובמיוחד לגיל המבוגר ולתקופת הזקנה.
סימפטומים של חוסר באומגה 6- חומצה לינולאית (LA):
פריחת על שטח העור- דמוי אקזמה, נשירת שער, פגיעה בכבד, בעיות בכבד, בעיות התנהגויותיות, פגיעה בכליות, הזעת יתר מלווה בצימאון רב מדי, מערכת חיסון חלשה הגורמת לנטייה לדלקות שונות, קושי החלמת פצעים, פגיעה בפוריות הגבר, הפלות אצל נשים, בעיות פרקים- דמוי ארטריטיס, בעיות לב וזרימת דם, פגיעה בהתפתחות תקינה בעוברים וילדים. חוסר ממושך באומגה 3 גורם למוות. כל הסימפטומים של חוסר באומגה 3 הם הפיכים על ידי הוספת אומגה 3 לתזונה התקינה.

סימפטומים הנובעים מחוסר של אומגה – 3 חומצה לינולנית (LNA):

פיגור בהתפתחות, חולשה, פגיעה בראייה וביכולת למידה, חוסר קואורדינציה מוטורית, תחושת נימול ברגליים ובידיים, שינויים התנהגותיים.
בנוסף , חוסר באומגה 3 מוביל לרמת טריגלצרידים גבוהה, לחץ דם גבוה, הידבקויות של טסיות דם, דלקתיות ברקמות, בצקות, עור יבש, פגיעה מנטלית, חילוף חומרים איטי, סוגים שונים של בעיות במערכת החיסון. הסימפטומים הנ"ל לא נובעים ישירות כתוצאה של חוסר באומגה 3, אך ניתנים להקלה על ידי תוספת אומגה 3 בתזונה.

הפונקציות של אומגה 3 ואומגה 6:

מחומצות השומן ההכרחיות האלה הגוף מייצר אנרגיה שמגיעה לכל התאים, הם הבסיס לגדילה חיוניות ומצב מנטלי תקין. יש להן תפקיד חשוב במעבר חמצן מהאוויר הנמצא בריאות אל הדם, כמו כן יש להם תפקיד בהעברת החמצן מההמוגלובין (בדם) אל תוך התאים, ששם החמצן הופך לאנרגיה זמינה. החומצות ההכרחיות פועלות כמעין מגנט למולקות חמצן והן מושכות את החמצן למקום המסוים בגוף הדורש חמצן.
אומגה 3 עוזרת לייצר המוגלובין בתוך התאים האדומים.
אומגה 3 ו6 הן חלק חשוב מהממברנות בתאי הגוף, הן עוזרות להחזיק את החלבון בתוך הממברנות הודות לקשר האלקטרוסטטי, ומכך הן חלק ממעבר החומרים אל התאים ומהתאים החוצה. אומגה 3 ו-6 עוזרות לשמור על גמישות הממברנות ועוזרות לייצר פוטנציאל חשמלי בין הממברנות ועוזר לייצר זרם ביו חשמלי שזורם דרך קרום התאים, וכך מתאפשרת תקשורת בין תאית.
אומגה 3 ו- 6 עוזרות להתאושש מחולשה, לכן הן חשובות מאוד לספורטאים ולמי שעוסק בעבודה פיסית , כי הן עוזרות לשרירים להיפטר מהחומצה הלקטית.
מאומגה 3 ו-6 נוצרים פרוסטגלנדינים . פרוסטגלנדינים הן משפחה דמוי הורמונים שתפקידן הוא וויסות תהליכים בתא. הפרוסטגלינידינים חשובים ביותר לאיזון תהליכים בגוף והם משפיעים על המצב הבריאותי של הלב, כלי דם ומערכות נוספות.
אומגה 3, 6 מחזקות גדילה. מעל 15% מסך הקלוריות שאנו צורכים, הם מגבירים את שיעור חילוף החומרים הגורם לשריפה של שומנים והורדה במשקל.
אומגה 3 ו-6 מעורבות בתהליך פירוק הכולסטרול והוכח שהן מוסגלות להוריד טריגלצרידים בדם בשיעור של עד 65%.
רקמת הלב צריכה אומגה 3 לתפקוד תקין.
אומגה 3 ו-6 נמצאו מסביב לחומר הגנטי, בתוך הכרומוזומים. מאמינים שהן חשובות בשמירה על יציבות הכרומוזום וביטוי גנטי תקין.
הן הכרחיות בתהליך של חלוקה תאית. הן עוזרות למערכת החיסונית להילחם במחלות, והן עוזרות למנוע מאלרגיות להתפתח.
בקיצור, חומצות שומן הכרחיות (אומגה 3 ואומגה 6) מעורבות בכל תהליכי החיים בגוף שלנו, לא ניתן לחיות בלעדיהן. במצב שבו התזונה שלנו עניה בחומצות שומן הכרחיות אנו צפויים לבעיות בריאותיות רבות.
אומגה 3 מקנה עור חלק, מגבירה חיוניות , מאיצה תהליך ריפוי ונותנת תחושה של רוגע, מורידה דלקות, בצקות, מורידה הידבקויות של טסיות דם, ומורידה לחץ דם. מאיטה התפתחות של גידולים, מגביר תפקוד מערכת חיסונית, מורידה כאבים והתנפחות בארטריטיס, מורידה ועד מעלימה תופעות טרום וסתיות.
יש לזכור שאומגה 3 ו-6 צריכות להיות מתורגמות לתוצרים שלהן בכדי לאפשר את הפונקציות שלהם. לשם הפקת התוצרים של אומגה 3 ו-6 , הגוף משתמש בעיקר בויטמין B3 ,B6, C ובמינרלים – מגנזיום ואבץ. כך שאותם הויטמינים והמינרלים חשובים לא פחות בתזונה תקינה .

כמות חומצות השומן בשמן זרעי המפ:

חומצות שומן רוויות 3-7%
חומצות שומן חד בלתי רוויות (אומגה 9) 5-9%
חומצות שומן בלתי רוויות (אומגה 3 + אומגה 6) 75-85%
אומגה 3 24%~
אומגה 6 60%~

טיפים לשימוש בשמן המפ:

לטיפול בשיער יבש:
למרוח מהשמן על השיער, במיוחד בקצוות. לעסות מעט את הקרקפת. לכסות במגבת חמה ולחה, לשמן המפ בלקיחה פנימית יש השפעה ישירה על מראה העור: אומגה 6 מקנה גמישות לעור ומניעה של איבוד נוזלים בעור , מרכך ומזין את העור. אומגה 3 שומר על גמישות העור ואנטידלקתי.
להשאיר כשעה ולאחר מכן לחפוף את השיער.

המפ בשימוש חיצוני:

בזכות היחס בין אומגה 3 ו- 6 יש לו מבנה זהה למבנה ממברנת תאי העור, זה שומר על הנוזלים, שומר ומקנה גמישות, נותן חיוניות לעור ועוזר לבניית תאי העור. השמן מעולה לעור יבש ומבוגר, לעור אדום ומגורה, עייף ומיובש. השמן נספג בקלות ולא משאיר שכבה שומנית.
ניתן להשתמש בו לשיער- נותן לשיער כח וגמישות הנותנים מראה בריא, בוהק וחיוני. ניתן להשתמש בו לאחר חפיפה.
לשמן המפ בלקיחה פנימית יש השפעה ישירה על מראה העור: אומגה 6 מקנה גמישות לעור ומניעה של איבוד נוזלים בעור , מרכך ומזין את העור. אומגה 3 שומר על גמישות העור ואנטי דלקתי.


אנשים שקראו מאמר זה התעניינו ב:

שמן אובליפיחה

שמן המפ