אסטמה המכונה גם קצרת, ניכרת בהייצרות של נתיבי האוויר בתגובה לגירויים מסוימים.

חסימה של נתיב האוויר קורית עקב כיווץ שרירים של נתיבי האוויר בזמן שהם אינם אמורים לעשות זאת. תאים אלו נקראים תאי מאסט. הם משחררים חומרים כמו היסטמין ולויקוטריאנים שגורים להתכווצותם של השרירים החלקים, להגבר של הפרשת הריר ולהגעה של תאי דם לבנים מסוימים לאזור המשחררים חומרים נוספים התורמים להצרה של נתיבי האויר.

בעת התקף אסטמה, השרירים החלקים של הסמפונות מוצרים והרקמות המרפדות את נתיבי האויר תופחות כתוצאה מתגובות דלקתיות ומפרישות ריר לתוך נתיבי האוויר.

באסטמה, חסימת נתיבי האויר היא הפיכה, ולעיתים עם טיפול או אפילו מעצמן, ההתכווצויות השריריות של נתיבי האוויר פוסקות, וזרימת האויר אל הריאות שבה להיות תקינה.

אצל חולי אסטמה ההצרה יכולה להתפתח משאיפה של אלרגנים כמו אבקת פרחים, קרדית אבק הבית, ועוד. האלרגנים מתחברים עם אימונוגלובולין E על זטח הפנים של תאי מאסט וכך מתחיל השחרור של כימיקלים מחוללי אסתמה. סוג של של אסתמה נקראה אסתמה אלרגית. עשן, אויר קר וזיהום נגיפי יכולים גם הם לעורר התקפים של אסתמה. לחץ וחרדה יכולים גם הם לעורר תאי מאסט ולגרות את העצב התועה (עצב הואגוס) שמחובר לשרירים החלקים של נתיבי האויר.

חולי האסטמה בזמן התקף מרגישים קוצר נשימה, שיעול או מועקה בבית החזה.

המלצות להקלה:

תמציות פרחי באך כגון הרסקיו בלקיחה פנימית והן במריחה על בית החזה יכולים לעזור ולאפשר לאדם לא להגביר את הפחד והחרדה.

שמנים אתריים מומלצים:

שמן אתרי רבנסרה מומלץ למריחה על בית החזה וגב עליון. וכן להרחה בזמן התקף.

שמן אתרי אמי ויסנגה – מומלץ למריחה על בית החזה וגב עליון.

כל הכתוב הינו בגדר המלצה ואינו בא להחליף ביקור וייעוץ אצל הרופא

אסטמה שלוספדיה
אסטמה